Akademie GPN

Akademie Gymnázia Paměti národa je otevřená široké veřejnosti. Cílem Akademie je nejen rozšíření obzorů v nejrůznějších oblastech, ale i prohlubování mezigeneračního dialogu, proto kromě dospělých účastníků zveme na přednášky i studenty našeho gymnázia. A jaké kurzy pro vás chystá Akademie GPN v podzimním semestru?

Základní informace:

 • konání na Gymnáziu Paměti národa (Švédská 39, Praha 5 – není-li uvedeno jinak) odpoledne nebo vpodvečer
 • začínáme v týdnu od 7. října 2024
 • cena od 1800 – 3000 Kč za semestr, podle rozsahu kurzu
 • kurz je otevřen při minimálně 8 platících účastnících
 • první ukázková lekce zdarma
 • platba na základě faktury vystavené zájemci po ukázkové hodině
 • každý, kdo se na kurz přihlásí, dostává emailem v rámci kurzovného i online materiály
 • 8 až 20 účastníků kurzu
 • požadavky na uchazeče – zájem o obor (není třeba filosofické ani jiné speciální vzdělání)
 • jednorázové přednášky či minikurzy na nejrůznější témata
 • pro účastníky semestrálních kurzů možnost účastnit se jednorázových přednášek ve zvýhodněném režimu
 • přihlášky do 3. 10. 2024
 • Kontaktní e-mail: katerina.rettova@gymnaziumpn.cz
Akademie GPN je financovaná Programem celoměstské podpory vzdělávání na území hl. m. Prahy pro rok 2023.

Anotace semestrálních kurzů

Jan Patočka k dnešku

Myšlenky nejvýznamnějšího českého filosofa neztrácejí význam pro současnost. Kurz bude zahrnovat výklad Husserlovy fenomenologie a Heideggerovy existenciální filosofie jako hlavních zdrojů Patočkova myšlení a nastíní jeho originální příspěvek k filosofii 20. století. Půjde zejména o jeho pojetí problému „přirozeného světa“, evropanství, pojetí české národní existence a mravní odpovědnosti. Pak se zaměří na aktuální témata z oblasti filosofie, vědy, umění i politiky a pokusí se ukázat, jak je Patočkovo myšlení stále přínosné pro orientaci v dnešním světě.

Kurz probíhá ve středu v čase 17:00 – 18:30

Cena: 2 450,- Kč

Přednáší Daniel Kroupa, politik, filozof

Co ježíšského ještě nezemřelo v křesťanském dědictví?

Seminář vedený v dialogu se zprávami, které máme o učení a životě Ježíše z Nazareta. Vybráno se soustředěním k uzlovým bodům lidské existence v interpretaci myslitelů 20. století. 

Během roku zároveň projdeme galerii svatých a svátků pro danou dobu s vysvětlením symboliky.Na kurzu se badatelsky věnujeme biblickým překladům v kontextu se současnými i minulými rozbory. 

Rozšířený kurz o 16 lekcích, vždy v úterý od 18:00 – 19:30

Cena: 2 850,- Kč

Přednáší teolog, filozof David Bartoň

Jemná jóga

Martina zve na jógu pro každý věk a každý tělesný typ. Své lekce staví na třech základních principech: zdravém pohybu, dechu a vědomí sebe sama. Považuje za  důležité, aby jóga nebyla další povinnost a tlak na výkon, ale prostor k uvolnění, protažení a respektu k vlastnímu tělu. V jógové praxi propojuje principy tradiční hatha jógy, jin jógy, dechových technik a mindfulness. Jemná jóga pracuje do hloubky na mnoha úrovních, zvyšuje tělesnou sílu a flexibilitu, přináší vnitřní zklidnění a pomáhá zvládat náročné situace i mimo jógamatku.

Kurz probíhá v úterý 17,30-19,00.

Cena: 2 300,- Kč

Předcvičuje Martina Čurdová, certifikovaná lektorka Yoga Alliance

Filosofický průvodce současným světem

V rámci kurzu se podíváme z filosofického hlediska na některá palčivá témata naší doby. Z témat tohoto semestru vybíráme: Jaké jsou hlavní problémy a rizika demokracií v současném světě? Kde se berou lidská práva a jak lze zdůvodnit a zajistit jejich platnost? Na jakých principech je postaven kapitalismus a jaký je jeho vztah k demokratickým a autoritářským politickým systémům? Jakými proměnami prochází v době globalizace? Co je podstata populismu a jaké jsou jeho příčiny? Bude se v současném světě prosazovat demokracie, svoboda a mír nebo nás čeká nové století totalitních režimů a válek?

Kurz probíhá vždy ve středu od 17,30 – 19,00

Cena: 2350 Kč

Přednáší filosof Václav Němec

Kurz tvůrčího psaní

Kurz je veden zábavnou a svižnou formou interpretačního semináře. Když pronikáme do jakéhokoli umění, je důležité stanovit si vztažný bod, inspiraci, laťku. Z této myšlenky vycházel lektor tohoto kurzu, který si za úběžník, ke kterému se kurz bude vztahovat, vybral povídkovou tvorbu Antona Pavloviče Čechova. Během lekcí se účastníci důkladně seznámí s Čechovovou psychologií postav, jeho jedinečnými kompozicemi, a především s originálním stylem, jenž z Čechova udělal jednoho z největších autorů ruské klasické literatury. Rozbory povídek jsou vždy doplňovány příhodnými (psanými) cvičeními. Kurz je veden zábavnou a svižnou formou interpretačního semináře.

Kurz má 9 lekcí po 120 minutách, každý měsíc jednu od října do června

Cena: 2 250,- Kč

frekvence: každá první středa v měsíci od 17.00 – 19.00 po celý školní rok.

Přednáší prozaik a básník Viktor Špaček, držitel ceny Magnezia Litera 2023 za prózu

Etika, manipulace a lež ve filmu

Ve dvanácti lekcích se posluchači seznámí s možnou manipulací ve filmovém díle – manipulací s divákem, s okolnostmi vzniku díla, se zachycením reality. Na ukázkách filmů představíme, jakými prostředky film pracuje s divákem, režisér s postavami. O co se snaží a čeho dosahuje. Je to totiž důležité směrem k době dnešní, kdy se manipulace nově označuje slovem marketing či populismus. Co je možné a co je už „za hranou“?

Kurz probíhá v úterý 17,00 – 18,30

Cena: 2 300,- Kč

Filmový kurz povedou na střídačku filmoví režiséři Robin Kvapil a Viktor Portel.

Orientální tanec

Kurz orientálního tance patří do nabídky praktických kurzů Akademie GPN. Pojďte si k nám odpočinout, protáhnout a vyčistit hlavu – a zároveň se dozvědět, co orientální tanec je a naučit se základní prvky, které spojíme v kombinace a na závěr v jednoduchou choreografii. Orientální tanec vám pomůže zvednout náladu, zlepšit držení těla a posílit svaly. V kurzu se zaměříme se na klasický egyptský tanec.

Kurz je vhodný pro všechny nehledě na věk, pohlaví či tělesnou konstituci. K tanci potřebujete pouze pohodlný oděv, taneční měkké botky, ponožky, nebo zůstat bosky.

Kurz probíhá v úterý 18,00 – 19,30

Cena: 2 300,- Kč

Kurz vede Lucie Cupalová, lektorka orientálního tance

.

Anotace jednorázových přednášek a minikurzů

Jako bychom dnes zemřít měli

„Žijme tak, jako bychom měli již dnes zemřít, žijme pečlivě jako moudří a vykupujme si časem vezdejším život věčný…“ To jsou slova faráře P. Josefa Toufara, nevinného člověka, který se obětoval pro druhé, a který se sám stal obětí – po tzv. číhošťském zázraku, nevysvětlitelném jevu, byl v r. 1950 umučen státní bezpečností. Sugestivně nám o jeho životě povypráví osoba nejpovolanější – pan Miloš Doležal, rodák z Vysočiny, básník a spisovatel, pro kterého se Toufarův osud stal životním tématem. Součástí přednášky bude promítání dobových fotek, poté bude následovat debata.

Termín: 9. prosince 2024 v podvečerních hodinách

Cena: 120,- Kč

Přednáší Miloš Doležal, autor knihy „Jako bychom dnes zemřít měli“ o osudech Josefa Toufara

Co se děje se světem?

Dvouhodinové povídání o věku nerovnováhy, klimatické změně a velkém zrychlení. Po přednášce bude následovat diskuse.

Termín: 14. října 2024 v podvečerních hodinách

Cena: 120,- Kč

Přednáší Václav Cílek, geolog, klimatolog a filozof

Vazba podzimní kytice

Vanda pracovala 10 let v květinářství na Starém Městě pražském a květinové vazbě se věnuje více jak 20 let. Naučí vás jak si uvázat divokou, neučesanou luční kytici ze sezónních květin a bobulí, které nabízí podzim. Používá neobvyklé druhy květů, zeleně a plodů, budete si hrát s barvami a tvary, texturou. Zároveň se s vámi ráda podělí o zážitky ze své květinové farmy.

Dvouhodinový worskhop, maximální počet účastníků je 10.

Termín: 1. října 2024 od 17.30 – 19.30

Cena: 850 Kč, materiál v ceně. Cena pro studenty GPN: 450 Kč.

Lektoruje Vanda Hamzová, působící pod značkou květinový ateliér Vanda Hamza.

Vyrob si vlastní sešit

Výroba + zdobení vlastních sešitů.

Na kurzu se naučíte vázat sešit, zápisník, nebo skicák koptickou vazbou. Na první části kurzu si sešit svážeme, ve druhé části bude prostor pro dokončení a ozdobení, např. kolážemi nebo kresbami.

Maximální počet účastníků je 5.

Termín: 7. a 14. listopadu 2024

Cena: 1400 Kč, materiál v ceně. Cena pro studenty GPN: 300 Kč.

Lektoruje Ema Kašparová.

Vázání adventního věnce

Adventní věnec s máčenými svíčkami ze včelího vosku.

Společně si uvážeme věnec plný přírody a divočiny. Kateřina využívá rozličné druhy lokálních dřevin a rostlin, aby byl věnec pestrý. Každý účastník dostane máčené svíčky ze včelího vosku, které sama vyrábí, bodce, korpus a veškerý potřebný materiál. Na kurzu se také dozvíte historii vazby věnců. Kateřina nepracuje s chemií, barvami ani lepidlem.

Věnce váže od roku 1996, je držitelkou EU certifikátu “Florista” a tvoří pod značkou Lesem.

Termín: 27. listopadu 2024, 17.30 – 20.00

Cena: 1150 Kč, materiál v ceně, cena pro studenty GPN: 500 Kč

Lektoruje Kateřina Rettová